Przejscie_3d

Trójwymiarowe przejścia dla pieszych

Pomysł trójwymiarowych pasów (tzw. zebry) został „ściągnięty” z islandzkiego projektu w mieście Isafjordur (wcześniej był jeszcze w indyjskim New Delhi). Miał on w domyśle przykuć uwagę kierowcy, żeby uwierzył, że na drodze znajduje się jakiś obiekt i zwolnił.

Za i przeciw jest wiele: koszty, efektywność projektu, przepisy dotyczące ruchu drogowego i znaków. Odnośnie ich rzeczywistego działania pałeczkę powinni przejąć psycholodzy poznawczy, neuropsycholodzy i powiedzieć czy faktycznie taka „atrakcja” będzie pozytywnie wpływać na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. A może przyzwyczajony do obrazka na drodze kierowca nie będzie reagował na niego z taką samą uwagą? Tak czy inaczej kierowca ma przecież obserwować znaki na drodze, nie ważne czy innowacyjne czy nie – i ma się do nich stosować.

Wybieg z trójwymiarowymi pasami został przygotowany dlatego, że, jak przekonywali twórcy projektu, wypadki na przejściach należą do najczęstszych. Nie wiemy jednak w ilu przypadkach winny był kierowca, a w ilu pieszy. Pasy niejako zachęcają bowiem do zmniejszenia uwagi przechodnia.

Polskie realia

Pasy 3D pojawiły się w Lidzbarku Warmińskim i Szczecinie, nad pomysłem zastanawiały się też Częstochowa i Opole, nie wiemy jednak z jakim skutkiem. Z doniesień wynika, że szczecińskie malunki okazały się niewypałem zarówno koncepcyjnie jak i produkcyjnie (zaczęły się zdzierać z drogi), czego efekty możecie podziwiać na zdjęciu niżej. Lidzbarskie wyglądają lepiej, ale są świeże (doniesienia o nich pojawiły się w czerwcu tego roku).

Na filmach możecie zobaczyć pasy z różnych miast, trzeba przyznać, że niektóre wyglądają imponująco. Długo jednak szukaliśmy filmu ukazującego pasy z perspektywy kierowcy, jak wyglądają kiedy siedzi się za kierownicą? Ostatni z prezentowanych filmów ma takie ujęcia, mamy jednak wątpliwości czy efekt jest równie spektakularny, jak na filmach/zdjęciach robionych pod specjalnym kątem…

Źródła:

Szukasz dobrego serwisu Audi w Lublinie? Nie wiesz, gdzie kupić części do Audi w Lublinie? Zajrzyj na Audi Lublin serwis, naprawa, części, porady.

Podziel się postem

KOMENTARZE

Uwaga! Obraźliwe komentarze będą publikowane z metadanymi!

Dodaj komentarz