Przejscie_3d

Trójwymiarowe przejścia dla pieszych

Pomysł trójwymiarowych pasów (tzw. zebry) został „ściągnięty” z islandzkiego projektu w mieście Isafjordur (wcześniej był jeszcze w indyjskim New Delhi). Miał on w domyśle przykuć uwagę kierowcy, żeby uwierzył, że na drodze znajduje się jakiś obiekt i zwolnił.

Za i przeciw jest wiele: koszty, efektywność projektu, przepisy dotyczące ruchu drogowego i znaków. Odnośnie ich rzeczywistego działania pałeczkę powinni przejąć psycholodzy poznawczy, neuropsycholodzy i powiedzieć czy faktycznie taka „atrakcja” będzie pozytywnie wpływać na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. A może przyzwyczajony do obrazka na drodze kierowca nie będzie reagował na niego z taką samą uwagą? Tak czy inaczej kierowca ma przecież obserwować znaki na drodze, nie ważne czy innowacyjne czy nie – i ma się do nich stosować.

Wybieg z trójwymiarowymi pasami został przygotowany dlatego, że, jak przekonywali twórcy projektu, wypadki na przejściach należą do najczęstszych. Nie wiemy jednak w ilu przypadkach winny był kierowca, a w ilu pieszy. Pasy niejako zachęcają bowiem do zmniejszenia uwagi przechodnia.

Polskie realia

Pasy 3D pojawiły się w Lidzbarku Warmińskim i Szczecinie, nad pomysłem zastanawiały się też Częstochowa i Opole, nie wiemy jednak z jakim skutkiem. Z doniesień wynika, że szczecińskie malunki okazały się niewypałem zarówno koncepcyjnie jak i produkcyjnie (zaczęły się zdzierać z drogi), czego efekty możecie podziwiać na zdjęciu niżej. Lidzbarskie wyglądają lepiej, ale są świeże (doniesienia o nich pojawiły się w czerwcu tego roku).

Na filmach możecie zobaczyć pasy z różnych miast, trzeba przyznać, że niektóre wyglądają imponująco. Długo jednak szukaliśmy filmu ukazującego pasy z perspektywy kierowcy, jak wyglądają kiedy siedzi się za kierownicą? Ostatni z prezentowanych filmów ma takie ujęcia, mamy jednak wątpliwości czy efekt jest równie spektakularny, jak na filmach/zdjęciach robionych pod specjalnym kątem…

Źródła:

Szukasz dobrego serwisu Audi w Lublinie? Nie wiesz, gdzie kupić części do Audi w Lublinie? Zajrzyj na Audi Lublin serwis, naprawa, części, porady.

Podziel się postem

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on linkedin
Share on print
Share on email

KOMENTARZE

Uwaga! Obraźliwe komentarze będą publikowane z metadanymi!

Dodaj komentarz