Samochód autonomiczny

Samochody autonomiczne, o co w tym chodzi?

Dzisiejszy artykuł poświęcamy samochodom autonomicznym. Skąd się wzięły, o co w tym chodzi i jaka jest ich przyszłość?

Tradycyjnie samochód i kierowca stanowią jeden system, podobnie jak np. narty i człowiek, czy jeździec i koń. Ale dlaczego nie pójść dalej i nie stworzyć samochodów, które sterowałyby się same? Samochód autonomiczny (ang. autonomus car albo self-driving car) to właśnie wcielenie tej idei w życie. To samochód, który porusza się po drogach bez kierowcy, precyzyjnie parkuje, samodzielnie wyszukuje najkrótsze i najbezpieczniejsze trasy, nigdy nie przekracza dozwolonej prędkości. To samochód, który może przewozić zarówno towary, jak i pasażerów.

Geneza samochodów autonomicznych

Jak to jest możliwe? Idea samochodu autonomicznego związana jest ściśle z rozwojem sztucznej inteligencji (tworzenie modeli zachowań inteligentnych) i kognitywistyki (nauki o poznaniu). Te dziedziny wiedzy badają ludzkie myślenie i inteligencję, a więc tematy takie, jak np. zbieranie i integrowanie danych z otoczenia (poznanie) czy podejmowanie na tej podstawie decyzji w warunkach niepewności (rozumowania).

Samochód autonomiczny jest przykładem zastosowania wyników tych nauk w motoryzacji. Jest to wcielenie modeli sztucznej inteligencji (programów) w życie w ramach procesu inżynieryjnego.

Jak działa samochód autonomiczny?

W pierwszej kolejności pojazd musi odczuwać środowisko zewnętrzne, musi być w stanie odbierać bodźce z otoczenia i rozpoznawać je (odpowiednio klasyfikować). W tym celu samochód autonomiczny jest wyposażony w szereg sensorów pozwalających postrzegać otoczenie, takich jak kamery, radary czy systemy światła laserowego do mierzenia odległości.

W celu przetwarzania zdobytych z otoczenia informacji w samochodach autonomicznych implementuje się różne algorytmy postępowania (przetwarzania danych). Są to zaawansowane systemy kontroli pozwalające maszynie w odpowiedni sposób reagować na zmiany w otoczeniu, w tym podejmować optymalne decyzje np. wybrać najlepszą trasę przy użyciu GPS i informacji z internetu.

Zalety samochodów autonomicznych

Samochody autonomiczne mają trzy podstawowe zalety. Są bezpiecznie, ekonomiczne i mogą potencjalnie przyczynić się do rozładowania korków w miastach.

Ich bezpieczeństwo wynika z tego, że ich działania opierają się na rozumowaniach pozbawionych emocji, zaś czynnik ludzkiego błędu jest w nich ograniczony do minimum. Samochód autonomiczny nie będzie nigdy jechał za szybko, nie będzie także łamał zasad ruchu drogowego (np. nie będzie poruszał się w sposób ciągły lewym pasem). Nigdy też nie będzie spożywał alkoholu czy dopalaczy. W efekcie im więcej będzie takich samochodów, tym mnie będzie kolizji na drogach.

Autonomiczny Uber | żródło: uber.com
Autonomiczny Uber | żródło: uber.com

Samochody autonomiczne dają także niesamowite korzyści dla gospodarki, które wynikają ogólnie z korzyści jakie niesie ze sobą automatyzacja. Po pierwsze gospodarka kapitalistyczna i jej rdzeń w postaci podziału pracy prowadzi do niezwykłej dywersyfikacji miejsc pracy. W ramach tego porządku zachodzi prawidłowość, że im więcej miejsc pracy jest automatyzowanych, tym więcej rąk ludzkich może być wykorzystanych w innych gałęziach gospodarki (np. w usługach bezpieczniejszych niż kierowanie). Po drugie automatyzacja daje oszczędności i prowadzi, poprzez spadek cen towarów, do umasowienia usług.

Praktycznym efektem istnienia samochodów autonomicznych będzie także wyraźne rozładowanie korków wynikające z automatycznego poszukiwania alternatywnych tras przez pojazdy autonomiczne i wzajemnego ich komunikowania się.

Samochody autonomiczne można spotkać już nie tylko w laboratoriach, ale także na drogach np. Kalifornii. Poruszają się niezwykle bezpiecznie (odnotowane są miesiące bezkolizyjnej jazdy), choć obecnie ich statystki nie są już całkowicie „czyste”, o czym piszemy niżej. Ciekawostką jest to, że siedzi w nich kierowca, ale nie prowadzi on pojazdu. Jest tak, gdyż taki wymóg nałożyły władze i musi on być spełniony, żeby samochód autonomiczny mógł się włączyć do rzeczywistego ruchu.

Wady samochodów autonomicznych

Nawet najlepsze sztuczne rozumowania, choć w szczegółach mogą przewyższać rozumowania ludzi (to potrafi już przecież kalkulator), mogą być w swym ogólnym rysie za słabe, by poradzić sobie ze złożonością sytuacji, z którymi stykamy się w życiu. To może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Teoretycznie można wyobrazić sobie sytuacje, w których zamiast rozładowania korków może dojść do ich spiętrzenia w wyniku np. awarii dostępu do internetu.

Poważniejsze problemy związane są z ochroną ludzkiego życia. Czy samochód autonomiczny będzie w stanie chronić życie ludzkie za wszelką cenę? Przykładowo w marcu 2018 roku w USA autonomiczny SUV Volvo wjechał w kobietę, która przechodziła przez jezdnię poza przejściem dla pieszych. W następstwie ciężko ranna ofiara wypadku zmarła. To tragiczne zdarzenie prowadzi nas do pytania, czy samochód autonomiczny jest w stanie precyzyjnie odróżnić żywą istotę od materii nieożywionej?

Przyszłość samochodów autonomicznych

Z pewnością idea samochodu autonomicznego jest płodna i pobudza wyobraźnię. Wydaje się, że algorytmy można doskonalić i w ten sposób usuwać aktualne niedogodności tej technologii. Wiele spraw, sytuacji trzeba jeszcze przetestować, rzecz jednak w tym, że życia nie można w 100% symulować w laboratorium, stąd wypływa wniosek, że jedyną możliwością jest jak najszersze wprowadzenie idei pojazdów autonomicznych w życie i korygowanie błędów związanych z ich funkcjonowaniem na bieżąco. Jeżeli jednak, jak w przypadku wspomnianej kobiety, człowiek wybiegnie nagle przed samochód, drastycznie skracając czas jaki jest potrzebny na odpowiednią reakcję (droga hamowania, widoczność) to nawet najlepsze algorytmy nie podołają i musimy się z tym pogodzić. Zalety i perspektywy samochodów autonomicznych z pewnością spowodują większą ich obecność w naszym otoczeniu w nadchodzących latach.

Materiały video

Ogólne omówienie jazdy autonomicznej:

Autonomiczne parkowanie wbudowane w Teslę S. Samochód sam precyzyjnie wjeżdża w bardzo wąską uliczkę:

Renault Symbioz samochód autonomiczny stworzony przez koncern Renault:

Samochód autonomiczny stworzony na Politechnice Wrocławskiej:

Pojazdy autonomiczne to nie tylko samochody. Przykład ciągnika wykorzystywanego w rolnictwie:

Źródła

Podziel się postem

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on linkedin
Share on print
Share on email

KOMENTARZE

Uwaga! Obraźliwe komentarze będą publikowane z metadanymi!

Dodaj komentarz