Samochód autonomiczny

Samochody autonomiczne, o co w tym chodzi?

Dzisiejszy artykuł poświęcamy samochodom autonomicznym. Skąd się wzięły, o co w tym chodzi i jaka jest ich przyszłość?

Tradycyjnie samochód i kierowca stanowią jeden system, podobnie jak np. narty i człowiek, czy jeździec i koń. Ale dlaczego nie pójść dalej i nie stworzyć samochodów, które sterowałyby się same? Samochód autonomiczny (ang. autonomus car albo self-driving car) to właśnie wcielenie tej idei w życie. To samochód, który porusza się po drogach bez kierowcy, precyzyjnie parkuje, samodzielnie wyszukuje najkrótsze i najbezpieczniejsze trasy, nigdy nie przekracza dozwolonej prędkości. To samochód, który może przewozić zarówno towary, jak i pasażerów.

Geneza samochodów autonomicznych

Jak to jest możliwe? Idea samochodu autonomicznego związana jest ściśle z rozwojem sztucznej inteligencji (tworzenie modeli zachowań inteligentnych) i kognitywistyki (nauki o poznaniu). Te dziedziny wiedzy badają ludzkie myślenie i inteligencję, a więc tematy takie, jak np. zbieranie i integrowanie danych z otoczenia (poznanie) czy podejmowanie na tej podstawie decyzji w warunkach niepewności (rozumowania).

Samochód autonomiczny jest przykładem zastosowania wyników tych nauk w motoryzacji. Jest to wcielenie modeli sztucznej inteligencji (programów) w życie w ramach procesu inżynieryjnego.

Jak działa samochód autonomiczny?

W pierwszej kolejności pojazd musi odczuwać środowisko zewnętrzne, musi być w stanie odbierać bodźce z otoczenia i rozpoznawać je (odpowiednio klasyfikować). W tym celu samochód autonomiczny jest wyposażony w szereg sensorów pozwalających postrzegać otoczenie, takich jak kamery, radary czy systemy światła laserowego do mierzenia odległości.

W celu przetwarzania zdobytych z otoczenia informacji w samochodach autonomicznych implementuje się różne algorytmy postępowania (przetwarzania danych). Są to zaawansowane systemy kontroli pozwalające maszynie w odpowiedni sposób reagować na zmiany w otoczeniu, w tym podejmować optymalne decyzje np. wybrać najlepszą trasę przy użyciu GPS i informacji z internetu.

Zalety samochodów autonomicznych

Samochody autonomiczne mają trzy podstawowe zalety. Są bezpiecznie, ekonomiczne i mogą potencjalnie przyczynić się do rozładowania korków w miastach.

Ich bezpieczeństwo wynika z tego, że ich działania opierają się na rozumowaniach pozbawionych emocji, zaś czynnik ludzkiego błędu jest w nich ograniczony do minimum. Samochód autonomiczny nie będzie nigdy jechał za szybko, nie będzie także łamał zasad ruchu drogowego (np. nie będzie poruszał się w sposób ciągły lewym pasem). Nigdy też nie będzie spożywał alkoholu czy dopalaczy. W efekcie im więcej będzie takich samochodów, tym mnie będzie kolizji na drogach.

Autonomiczny Uber | żródło: uber.com
Autonomiczny Uber | żródło: uber.com

Samochody autonomiczne dają także niesamowite korzyści dla gospodarki, które wynikają ogólnie z korzyści jakie niesie ze sobą automatyzacja. Po pierwsze gospodarka kapitalistyczna i jej rdzeń w postaci podziału pracy prowadzi do niezwykłej dywersyfikacji miejsc pracy. W ramach tego porządku zachodzi prawidłowość, że im więcej miejsc pracy jest automatyzowanych, tym więcej rąk ludzkich może być wykorzystanych w innych gałęziach gospodarki (np. w usługach bezpieczniejszych niż kierowanie). Po drugie automatyzacja daje oszczędności i prowadzi, poprzez spadek cen towarów, do umasowienia usług.

Praktycznym efektem istnienia samochodów autonomicznych będzie także wyraźne rozładowanie korków wynikające z automatycznego poszukiwania alternatywnych tras przez pojazdy autonomiczne i wzajemnego ich komunikowania się.

Samochody autonomiczne można spotkać już nie tylko w laboratoriach, ale także na drogach np. Kalifornii. Poruszają się niezwykle bezpiecznie (odnotowane są miesiące bezkolizyjnej jazdy), choć obecnie ich statystki nie są już całkowicie „czyste”, o czym piszemy niżej. Ciekawostką jest to, że siedzi w nich kierowca, ale nie prowadzi on pojazdu. Jest tak, gdyż taki wymóg nałożyły władze i musi on być spełniony, żeby samochód autonomiczny mógł się włączyć do rzeczywistego ruchu.

Wady samochodów autonomicznych

Nawet najlepsze sztuczne rozumowania, choć w szczegółach mogą przewyższać rozumowania ludzi (to potrafi już przecież kalkulator), mogą być w swym ogólnym rysie za słabe, by poradzić sobie ze złożonością sytuacji, z którymi stykamy się w życiu. To może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Teoretycznie można wyobrazić sobie sytuacje, w których zamiast rozładowania korków może dojść do ich spiętrzenia w wyniku np. awarii dostępu do internetu.

Poważniejsze problemy związane są z ochroną ludzkiego życia. Czy samochód autonomiczny będzie w stanie chronić życie ludzkie za wszelką cenę? Przykładowo w marcu 2018 roku w USA autonomiczny SUV Volvo wjechał w kobietę, która przechodziła przez jezdnię poza przejściem dla pieszych. W następstwie ciężko ranna ofiara wypadku zmarła. To tragiczne zdarzenie prowadzi nas do pytania, czy samochód autonomiczny jest w stanie precyzyjnie odróżnić żywą istotę od materii nieożywionej?

Przyszłość samochodów autonomicznych

Z pewnością idea samochodu autonomicznego jest płodna i pobudza wyobraźnię. Wydaje się, że algorytmy można doskonalić i w ten sposób usuwać aktualne niedogodności tej technologii. Wiele spraw, sytuacji trzeba jeszcze przetestować, rzecz jednak w tym, że życia nie można w 100% symulować w laboratorium, stąd wypływa wniosek, że jedyną możliwością jest jak najszersze wprowadzenie idei pojazdów autonomicznych w życie i korygowanie błędów związanych z ich funkcjonowaniem na bieżąco. Jeżeli jednak, jak w przypadku wspomnianej kobiety, człowiek wybiegnie nagle przed samochód, drastycznie skracając czas jaki jest potrzebny na odpowiednią reakcję (droga hamowania, widoczność) to nawet najlepsze algorytmy nie podołają i musimy się z tym pogodzić. Zalety i perspektywy samochodów autonomicznych z pewnością spowodują większą ich obecność w naszym otoczeniu w nadchodzących latach.

Materiały video

Ogólne omówienie jazdy autonomicznej:

Autonomiczne parkowanie wbudowane w Teslę S. Samochód sam precyzyjnie wjeżdża w bardzo wąską uliczkę:

Renault Symbioz samochód autonomiczny stworzony przez koncern Renault:

Samochód autonomiczny stworzony na Politechnice Wrocławskiej:

Pojazdy autonomiczne to nie tylko samochody. Przykład ciągnika wykorzystywanego w rolnictwie:

Źródła

Podziel się postem

KOMENTARZE

Uwaga! Obraźliwe komentarze będą publikowane z metadanymi!

Dodaj komentarz