pierwszy samochod cugnot 1770

Pierwszy samochód na świecie

Kiedy myślimy o pierwszym samochodzie na świecie, do głowy przychodzi automobil na silnik spalinowy skonstruowany przez Karla Benza (współzałożyciela Daimler-Benz, producenta mercedesów). Jednak samobieżne pojazdy próbowano tworzyć na długo przed erą silników spalinowych.

Pierwszym był pojazd parowy skonstruowany przez Nicolasa-Josepha Cugnota w 1769 roku. Twórca próbował wykorzystać w nim nie tylko silnik parowy, ale też napęd na przednie koło : )

Motywacją do skonstruowania pojazdu była potrzeba przewożenia armat na pola bitew skuteczniej, niż za pomocą zaprzęgów konnych, a cały projekt był sponsorowany przez francuska armię. Plan jednak nie wypalił, maszyna nie zwyciężyła konkurencji z zaprzęgiem konnym. Pomimo dużej pomysłowości, jaką wykazał się Cugnot, całość była niezwrotna i potwornie ciężka w obsłudze i sterowaniu.

„Piekielna” konstrukcja

„Silnik” umieszczony został z przodu, co niby nie budzi zdziwienia. Jednak, biorąc pod uwagę fakt, że był to silnik parowy rozpalany drewnem (zupełnie jak w lokomotywach parowych), z którego wydobywały się bezustannie kłęby pary i dymu, takie jego umiejscowienie ograniczało widoczność do zera, praktycznie uniemożliwiając kierowanie.

Dodatkowo, konstrukcja z dwoma kołami z tyłu i jednym z przodu podtrzymującym ciężki piec sprawiały, że pojazd był niestabilny, szczególnie z obciążeniem, a do przewożenia ciężkiego ładunku był przecież skonstruowany. Do tego samochód ważył około 2 ton, a jego prędkość wynosiła 5 do 6 km/h.

Pojazd trafił ostatecznie, jeszcze z życia konstruktora, do paryskiego Muzeum Miar i Wag, a sam Cugnot został skazany na wygnanie.

Ciekawość zwyciężyła

W 2014 roku skonstruowano replikę tej maszyny, żeby przekonać się, czy rzeczywiście miała tak fatalne osiągi : ) i wszystko się potwierdziło. Jednak i tak Cugnotowi należy się uznanie za podejmowanie prób, zanim pojawiły się do tego technologicznie adekwatne możliwości.

Na filmach można zobaczyć jak działa replika pojazdu.

Źródła

Podziel się postem

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on linkedin
Share on print
Share on email

KOMENTARZE

Uwaga! Obraźliwe komentarze będą publikowane z metadanymi!

Dodaj komentarz