Maserati Boomerang

Niezwykły klasyk z lat 70 – Maserati Boomerang

Maserati Boomerang przyciąga wzrok swoim wyglądem zewnętrznym, zapiera dech w piersiach budową wnętrza i kokpitu. Kto go stworzył i w jakim celu?

Maserati Boomerang to przykład samochodu koncepcyjnego (ang. concept car), czyli pojazdu stworzonego w celu zaprezentowanie możliwości projektanckich producenta. Jego autorem jest Giorgetto Giugiaro (ur. 1938) projektant m.in. Audi 80 (z lat 70), Daewoo Matiz z 1997 roku czy licznych modeli dla Seata (np. Ibiza, Toledo) i Volkswagena (np. Golf, Passat)

Z racji swojej koncepcyjności Maserati Boomerang nie jest samochodem często spotykanym. W roku 2015 odbyła się aukcja jedynego egzemplarza – jego cena wyniosła prawie 15 milionów złotych.

Maserati Boomerang widok z góry | bonhams.com

Wygląd zewnętrzny

Kosmicznego wyglądu nadaje Maserati Boomerang sposób uformowania karoserii, pełny kątów i krawędzi. Przywodzi na myśl statki kosmiczne z gwiezdnych wojen Gorege’a Lucasa. Pewne elementy projektowe Giugiaro wykorzystał rok wcześniej (1973) przy tworzeniu Audi Asso di Picche i Volkswagena Passata (B1).

Kokpit Maserati Boomerang ’72

Kokpit naprawdę robi wrażenie. Metalowa kierownica i zegary pomiarowe są jedną całością, nie obracają się jednak oczywiście razem z kierownicą (utrudniałoby to odczyt parametrów). Zobaczcie sami:

Kokpit Maserati Boomerang | bonhams.com

Źródła:

Videoteka:

Podziel się postem

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on linkedin
Share on print
Share on email

KOMENTARZE

Uwaga! Obraźliwe komentarze będą publikowane z metadanymi!

2 komentarze do wpisu „Niezwykły klasyk z lat 70 – Maserati Boomerang”

    • Racja, dziękujemy za zwrócenie uwagi. Jeden z naszych autorów prawdopodobnie wypił za mało kawy : ) Zaraz poprawimy.

Dodaj komentarz