Alfa Romeo Carbo

Niezwykły Alfa Romeo Carabo z drzwiami nożycowymi

Alfa Romeo Carabo to samochód koncepcyjny z bardzo dobrym współczynnikiem oporu aerodynamicznego, mega niskim zawieszeniem i drzwiami nożycowymi otwieranymi do góry.

Historia

Rok 1968 to niesamowity rok. To wówczas, po rozpadzie The Yardbirds, powstał Led Zeppelin, w Pink Floyd Syda Barretta zastąpił David Gilmour, a w Toronto został założony Rush. To właśnie w roku 1968 zostały opublikowane powieści Stanisław Lema „Głos Pana” i „Opowieści o pilocie Pirxie”, a Douglas Engelbart po raz pierwszy zaprezentował publicznie prototyp myszy komputerowej, która rzeczywiście była trochę podobna do myszy : )

Alfa Romeo Carabo i pani w kasku

To właśnie w takim klimacie Alfa Romeo zaprezentowało Carabo po raz pierwszy na Paris Motor Show właśnie w roku 1968. Twórcą tego modelu był włoski projektant samochodów Marcello Gandini. Nazwa „Carabo” pochodzi od nazwy rodziny żuków biegaczowatych (Carabidae). Samochód nawiązuje też kolorystycznie do tych owadów.

Drzwi nożycowe i inne ciekawostki

Alfa Romeo Carabo to pierwszy samochód wyposażony w drzwi nożycowe (ang. scissor doors), które otwierają się do góry, a nie w bok. Te futurystyczne drzwi zaprojektował wspomniany Douglas Engelbart, który wykorzystał ten pomysł w późniejszych projektach Lamborghini. To właśnie samochody tej marki stały się znane z tego rodzaju drzwi do tego stopnia, że często określa się Scissor doors po prostu jako Lambo doors.

Alfa Romeo Carabo i pan

Przy produkcji Carabo wykorzystano podwozie z Alfa Romeo 33 Stradale, innego koncepcyjnego samochodu włoskiego producenta, którego wyprodukowano tylko 18 sztuk.

Alfa Romeo Carabo nie został stworzony z myślą o masowej produkcji. Mimo to, był w pełni funkcjonalny, w odróżnieniu od wielu innych samochodów koncepcyjnych.

Filmy

Filmografia z pewnością wymaga uzupełniania, jeżeli wiesz gdzie można zobaczyć ciekawe filmy związane z Alfa Romeo Carabo to napisz do nas lub skomentuj!

Źródła

Podziel się postem

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on linkedin
Share on print
Share on email

KOMENTARZE

Uwaga! Obraźliwe komentarze będą publikowane z metadanymi!

Dodaj komentarz