japonski sposob na korki dziewczyna

Japoński sposób na korki

Japończycy słyną z nowoczesnych, szybkich, sprawnych i doskonale zorganizowanych systemów komunikacji miejskiej. W kraju, gdzie w dużych miastach nie opłaci się jeździć własnym samochodem i mało kto to czyni, systemy transportu publicznego są świetnie dostosowane do potrzeb mieszkańców.

W Japonii do wyboru mamy naprawdę wiele rożnych środków transportu. Nie da się nie zauważyć, że prym wiodą różnego typu pociągi. W stolicy kraju – Tokio – mamy do wyboru metro: bardzo szybkie, punktualne i schludne. Właściwie zdyskwalifikowało ono inne środki transportu w tym mieście. Japońskie pociągi są wysoce zautomatyzowane, mają wiele zabezpieczeń i udogodnień dla pasażerów.

Przewodnik po metrze w Tokio

Krótki dokument o tokijskim metrze

Do poruszania się po całym kraju możemy wykorzystać sieć najszybszych na świecie linii kolejowych Shinkansen. Chociaż trzeba przyznać, że i zwykła japońska kolej, np. Yurikamome robi wrażenie w porównaniu z polskimi realiami. Należy też dodać, że oprócz państwowych, istnieją w Japonii różne prywatne systemy kolei i konkurują ze sobą o pasażerów 🙂

Poniżej filmy dokumentujące sposób poruszania się i widoki z japońskich kolei

„Zwykła” kolej japońska

Superszybki pociąg „bullet train”

Sprawdzone sposoby na korki

Japońskie środki transportu publicznego są doskonałym przykładem na to jak uniknąć korków. Mogą być też dużą inspiracją przy szukaniu rozwiązań komunikacyjnych w innych krajach. Przykładem może być tutaj podwieszana kolej Shonan Monorai, kursująca na trasie miast Kamakura i Fujisawa. Co ciekawe, coś podobnego istnieje w niemieckim mieście Wuppertal od początku XX-go wieku.

Wersja japońska

Wersja niemiecka

Tutaj możecie znaleźć opis japońskich środków transportu w kapsułce.

Poniżej dwie opinie: o polskich kolejach i o japońskich:

Jazda w Polsce

Jazda w Japonii

Podziel się postem

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on linkedin
Share on print
Share on email

KOMENTARZE

Uwaga! Obraźliwe komentarze będą publikowane z metadanymi!

Dodaj komentarz