boxycurvy

Jak zmieniały się kształty samochodów? Od boxy do curvy

Wiecie, jak zmieniał się kształt samochodów i co miało na niego wpływ? Otóż okazuje się, że modele aut, jakimi jeździmy to przedziwna wypadkowa kilku czynników: cen paliwa, upodobań projektantów oraz praw aerodynamiki.

Historia uczy nas szczególnie ciekawych przyczyn zmian w wyglądzie pojazdów na kontynencie amerykańskim. Tam, pierwszy czynnik – ceny paliwa – zawsze ustępował pozostałym. Chodzi o to, że w USA ceny paliw zawsze były niskie, niższe, niż w Europie. Efektem tego był fakt, ze projektanci aut amerykańskich nie dbali tak bardzo o aerodynamikę pojazdów, w celu zmniejszenia spalania paliwa w czasie jazdy.

Dlatego w latach 70-tych na większości amerykańskich dróg królowały samochody o tzw. pudełkowym kształcie (ang. boxy), kwadraciaki z ostrymi kantami, przypominające kształtem klocki.

Na taką swobodę nie mogli pozwolić sobie twórcy europejscy. U nas ceny paliwa w tamtym okresie były ponad dwukrotnie wyższe, zatem aerodynamiczny kształt wspomagający oszczędność spalania był w cenie – dlatego auta wyglądały diametralnie inaczej.

Poniżej możecie obejrzeć wideo, pięknie ilustrujące opisaną wyżej historię.

Wśród naszych ogłoszeń możecie znaleźć prawdziwe perełki z historii motoryzacji. Sprawdźcie!!!

Podziel się postem

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on linkedin
Share on print
Share on email

KOMENTARZE

Uwaga! Obraźliwe komentarze będą publikowane z metadanymi!

Dodaj komentarz