Klimatyzacja wnętrze samochodu

Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji

Bez klimatyzacji nie wyobrażamy sobie dziś jazdy samochodem. Jeśli jednak nie korzystamy z niej prawidłowo, narażamy się na poważne przeziębienia powstałe w wyniku osłabienia naszego organizmu przez różnice temperatur. Jak zatem prawidłowo korzystać z klimatyzacji (zarówno automatycznej jak i ręcznej)?

Aerator klimatyzacja samochodowa - widok wnętrza

Po pierwsze klimatyzacja nie jest zarezerwowana wyłącznie do użytku latem. Jej podstawowym zadaniem jest, co prawda, wyrównywanie temperatury wewnątrz pojazdu tak, aby jak najlepiej współgrała z temperaturą na zewnątrz i tym samym chroniła nas przed gwałtownymi zmianami wywołującym szok termiczny i w efekcie stany zapalne organizmu, jednak w chłodniejsze dni też się przydaje.

Po drugie zadaniem klimatyzacji jest nie tylko regulacja temperatury, ale też osuszanie powietrza wewnątrz samochodu. Jeśli znany jest wam problem zaparowanych zimą szyb, to kluczem do jego rozwiązania jest prawidłowe używanie klimatyzacji właśnie w chłodne dni.

Chora dziewczyna, gorączka

Klimatyzacja w upały

Wsiadając do samochodu, szczególnie jeśli był pozostawiony na słońcu lub dłuższy czas nie używany, należy najpierw szeroko otworzyć wszystkie drzwi lub okna (zależnie od możliwości). Służy to temu, aby naturalnie wyrównać temperaturę wewnątrz auta z tą na zewnątrz oraz temu, żeby wywietrzyć samochód z ewentualnych gazów uwalniających się z klimatyzacji i zbierających się wewnątrz pojazdu.

Z otwartymi szybami można przejechać kilkaset metrów, a następnie wszystkie szczelnie zamknąć (szyberdach również, jeśli go posiadamy). Żeby klimatyzacja prawidłowo rozprowadzała powietrze, włączmy przycisk wewnętrznego obiegu powietrza.

Samą klimatyzację ustawiamy dostosowując ją do temperatury na zewnątrz. Jeśli na dworze jest dobrze ponad 30 ºC to nie ustawiamy urządzenia na maksymalne chłodzenie, ale staramy się schładzać samochód stopniowo zaczynając od 25-24 ºC. Ma to służyć przede wszystkim naszemu zdrowiu. Optimum, w zależności od teorii, to około 19,5 ºC lub 5-7 ºC poniżej temperatury otoczenia.

Utrzymywanie znacząco niższej temperatury do końca jazdy nie jest wskazane również dlatego, że po wyjściu z auta znów narazimy się na gwałtowną zmianę. Dodatkowo ustawianie urządzenia na maksymalne chłodzenie powoduje szybsze zużywanie się sprężarki klimatyzacji, co drastycznie skraca jej żywotność i obniża funkcjonalność.

Nawiewy powinny być skierowane w stronę sufitu i szyb, nie bezpośrednio na ciało kierowcy i pasażerów, ponieważ znacznie zwiększa to ryzyko zachorowania.

Klimatyzacja zbliżenie wnętrze

Klimatyzacja zimą

Niska temperatura zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz auta jest problemem. Kiedy wsiadamy do auta zimą to my jesteśmy najcieplejszym obiektem wokół. Dodatkowo nanosimy do środka śnieg, który roztapia się i… paruje. Chcąc szybko ogrzać wnętrze, odmrozić szyby, włączamy ogrzewanie i wytwarzamy wewnątrz samochodu parę.

Aby zniwelować ten efekt. warto włączyć klimatyzację. Pomoże nam ona osuszyć wnętrze auta z nadmiaru pary, dzięki czemu nie dopuścimy do rozwoju wewnątrz drobnoustrojów i grzybów, które własnie zimowa porą w źle ogrzewanym aucie są często przyczyną powracających infekcji. Przy okazji utrzymamy klimatyzację w stanie aktywności przez cały rok, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko jej awarii.

Oczywiście może się to nie udać niektórym, jeżeli klimatyzacja jest wyposażona w zabezpieczenie pozwalające jej załączyć się tylko do temperatury 5 ºC. Aby sobie z tym poradzić, można najpierw nagrzać auto podwyższając nieco temperaturę wewnątrz, a następnie spróbować uruchomić klimatyzację.

Konserwacja klimatyzacji

Pomimo prawidłowego obchodzenia się z klimatyzacją przez cały rok warto poddawać ją regularnym przeglądam, najlepiej dwa razy w roku, regularnie wymieniać filtry i sprawdzać stan czynnika chłodzącego oraz regularnie czyścić. To zagwarantuje nam jej długie i sprawne życie.

Źródła:

Podziel się postem

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on linkedin
Share on print
Share on email

KOMENTARZE

Uwaga! Obraźliwe komentarze będą publikowane z metadanymi!

Dodaj komentarz