zjazd Carrilanas Esteiro Hiszpania

Hiszpańska trasa, po której ludzie zjeżdżają na czym się da

Hiszpańskie Esteiro jest znane z Carrilanas, czyli cyklicznego wyścigu drewnianych gokartów. Tą trasą zjeżdża się wszystkim, co ma kółka. Zjeżdżają dzieci, deskorolkarze, niepowtarzalne konstrukcje, a nawet samochody. Mieszkańcy mają tam niezłą zabawę.

Wyścigi mydelniczek (ang. soapbox) posiadają bardzo długą tradycję na całym świecie. Pierwsze wzmianki o  nich pojawiły się już w roku 1904 w niemieckim mieście Oberursel. Ludzkość po prostu zawsze lubiła świetną zabawę. Później w 1933 roku amerykański fotograf Myron Scott, zainspirowany wyścigami chłopców, w takich zabawkowych autach, stworzył z nich ogólnokrajowe wydarzenie.

Mydelniczki poruszają się dzięki grawitacji. Zdecydowana większość jest budowana dla zabawy, ale zdarzają się poważne aerodynamiczne konstrukcje zdolne osiągnąć prędkość ponad 150 km/h. Zainteresowanych odsyłamy na stronę World Gravity Speed Association, zrzeszającą miłośników takich konstrukcji.

Naprawdę szybka mydelniczka
Naprawdę szybka mydelniczka…

Współczesna rozrywka dla każdego

Obecnie nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o wyścigach „mydelniczek” Red Bulla, prawda? Wyścig Carrilanas to nic innego jak jego hiszpańska wersja. Same wyścigi, organizowane w najróżniejszych miejscach świata (np. Catterline Cartie Challenge), rozrastają się natomiast do ogromnych imprez w których wygranie nie jest kluczowym celem. Liczą się inwencja, szaleństwo i świetna zabawa. Co roku są konkursy na najciekawsze pojazdy, najtrwalsze pojazdy czy najlepsze przebrania. Wyścigi są w rożnych kategoriach pojazdów: szybkich wolnych, kolorowych… I praktycznie nie ma w nich ograniczeń co do tego, kto może wziąć w nich udział, jeśli oczywiście przestrzega zasad konkursu.

Oprócz zabawy są emocje…i wyzwania

Niektórzy traktują to bardzo poważnie, tworząc maszyny, które dadzą im zwycięstwo, są to istne majstersztyki konstrukcyjne, inni mają po prostu super bekę. Tym drugim wystarczą pojazdy prymitywne i zabawne. Zasady są jasne: nie może być silnika. Cały pojazd musi być popychany grawitacją podczas jazdy ze zbocza.

Rożne wyścigi dopuszczają różną minimalną ilość kół, hamulców, dodatków napędzających, jednak podstawą jest wykorzystywanie siły wiatru i przyspieszenia. Niemałą rolę odgrywają: zmysł równowagi i umiejętności prowadzenia pojazdu.

Sam zjazd w Hiszpanii ma ponad trzydziestoletnią tradycję i obecnie odbywa się na specjalnie wyznaczonej do tego i zabezpieczonej trasie, co pozwala kibicom na śledzenie faworytów i po prostu uczestnictwo w dobrej zabawie.

Źródła:
Esteiro Soap-box Races
Carrilanas Esteiro YouTube Channell
CARRILANAS ESTEIRO 2012

Wybrane filmy:

Podziel się postem

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on linkedin
Share on print
Share on email

KOMENTARZE

Uwaga! Obraźliwe komentarze będą publikowane z metadanymi!

Dodaj komentarz