Pociąg pędzi po torach

Co zrobić, gdy samochód zatrzyma się na torach?

Każdy z Was z pewnością słyszał o tragicznym wypadku w Szaflarach, w którym na przejeździe kolejowym życie straciła kursantka w trakcie egzaminu na prawo jazdy [1], [2], [3], [4], [5].

Choć do tego rodzaju sytuacji dochodzi bardzo rzadko, to jednak warto zdać sobie sprawę, że każdy z nas może się w niej znaleźć. Wystarczy, że zawiedzie maszyna, którą się poruszamy. Do tego może się dołożyć czynnik ludzki w postaci błędów poznawczych, a wreszcie odrobinę pecha [6], [7]. A droga hamowania pociągu jest długa (na końcu artykułu znajdziecie film na ten temat)…

Co zrobić, jak się zachować, w takiej sytuacji? Tym zagadnieniom poświęcamy dzisiejszy wpis.

Tory kolejowe

Na drodze zawsze bądź uważny

Dojeżdżając do przejazdu kolejowo-drogowego należy koniecznie zredukować biegi i zwolnić. Trzeba być zawsze ostrożnym nawet, gdy widzimy podniesione rogatki i zielone światło, także należy się rozejrzeć [8]. Nigdy nie wjeżdżajmy bezmyślnie na tory. A już na pewno nie wjeżdżajmy na przejazd z opuszczonymi rogatkami! [9]

Kiedy to się stanie

Jeżeli nasz samochód zatrzyma się na torach, w pierwszej kolejności ratujmy siebie i pasażerów. Nie wolno kombinować i czekać na przyjazd pociągu. Należy jak najszybciej opuścić pojazd i oddalić się. Szczególnie jeżeli pociąg się zbliża. Pamiętaj lepiej, jeśli pociąg rozjedzie kupę żelastwa, niż w kupę żelastwa z człowiekiem w środku.

Jeżeli rozejrzymy się i pociąg jeszcze nie nadjeżdża to przepchanie samochodu poza tory jest w miarę łatwe, gdyż samochód posiada łożyska, co ułatwia toczenie. Wystarczy wrzucić na luz i zacząć pchać auto, nie potrzeba do tego wcale jakieś ogromnej siły.

Stare toryOczywiście, sytuacja, w której się znajdziemy może być beznadziejna. Może się nam przytrafić taka usterka, która uniemożliwi zepchnięcie pojazdu. Możemy np. złapać cztery kapcie na raz i/lub awarię łożysk, może urwać się wahacz tak, że jedno koło ustawi się w poprzek, może urwać się jedno z kół…tego rodzaju sytuacje można mnożyć… . Słowem, sytuacji, w których jeden człowiek nie będzie w stanie przepchnąć auta jest wiele. W takiej sytuacji trzeba niezwłocznie uciekać!

Co zrobić dalej

Po zabezpieczeniu siebie i ewentualnym zabezpieczeniu pojazdu należy niezwłocznie poszukać oznakowanie przejazdu kolejowego tj. żółtej prostokątnej naklejki, na której czarną czcionką wypisany jest numer przejazdu, na którym się znajdujemy oraz numery telefonów, na które należy dzwonić w razie sytuacji kryzysowej.

Na przejazdach z zaporami, naklejek należy szukać na skrzynkach napędowych, czyli słupkach, do których przymocowana jest rogatka, natomiast na tych niestrzeżonych na znaku krzyża św. Andrzeja od strony torów. [10]

Telefon powiadomi dyżurnego ruchu, który zatrzyma wszystkie jadące w kierunku przejazdu pociągi. Tak wygląda oznakowanie, jest to żółta naklejka w kształcie prostokąta.

Filmy

Nieco upraszczając – przy prędkości powyżej 50 km/h pociąg potrzebuje 650 metrów na hamowanie pełne [11]:

…20 sekund z pewnością nie wystarczy ; )

Oto dlaczego należy zwolnić (!!!), gdy dojeżdżamy do przejazdu:

…po fakcie pasażerowie nie chcieli już dalej jechać z taką kierowczynią (żeńska forma od kierowcy)…

Porażające zachowanie kierowcy kombajnu. Znajdując się w trudnej sytuacji nie bójmy się zniszczyć szlabanów. Należy natychmiast zjechać z torów!

(link do kopii filmu na YT)

Irracjonalność ludzkich zachowań powala, więcej filmów ilustrujących nieodpowiedzialne zachowania kierowców, takich jak te niżej, znajdziecie na kanale YT PKP Polskie Linie Kolejowe SA:

Źródła

Podziel się postem

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on linkedin
Share on print
Share on email

KOMENTARZE

Uwaga! Obraźliwe komentarze będą publikowane z metadanymi!

1 komentarz do wpisu “Co zrobić, gdy samochód zatrzyma się na torach?”

Dodaj komentarz