Zakup auta używanego w 2023r.

22-02-2023 11:28
Zakup auta używanego w 2023r.

Kupno dobrego samochodu używanego nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto posiłkować się widzą i doświadczeniem specjalistów.

Ogólnoświatowa epidemia COVID 19 uświadomiła branży motoryzacyjnej jak mocno uzależniony jest przemysł motoryzacyjny europejski od tego w Chinach czy Dalekim Wschodzie. Szczególnie chodzi tu o zahamowanie importu części motoryzacyjnych. Doskonale obrazuje to przykład półprzewodników. Problem z ich dostępnością przełożył się na wydłużony czas produkcji. Klient kupując auto w salonie musiał czekać nawet 1.5 roku na jego odbiór!

Napaść Rosji na Ukrainę również "odbiła" się na motoryzacji. Dodatkowo podwyżki stóp procentowych przełożyły się na wzrost rat kredytu i leasingów.

To wszystko spowodowało iż na zakup samochodu używanego zdecydowały się osoby, które do tej pory nie brały tego pod uwagę.

Skoro zainteresowanie samochodami używanymi zwiększyło się to rynek zareagował wzrostem cen.

Do tego wszystkiego dołożono kilkumiesięczne zwolnienie z cła i podatku od sprowadzenia auta. Dotyczyło to tylko Ukrainy, ale to wystarczyło by dodatkowo wzrosło zainteresowanie samochodami używanymi.

Kolejna kwestia to ceny paliw. Wysokie i zmieniające się dynamicznie ceny, oraz obawa o ich dostępność też nie pozostała bez znaczenia na rynku aut używanych.

Reasumując: problem z dostępnością części samochodowych, wysokie raty kredytu, niestabilna gospodarka rynkowa i niepewność na rynku paliw to wszystko sprawiło iż przeciętny Kowalski zrezygnował ze sprzedaży swojego samochodu, wychodząc z założenia że lepiej naprawiać stare niż ryzykować i kupować nowe (obojętnie nowe czy używane). No bo jak tu kupić nowe auto jak np. ceny Adblue poszybowały w górę i co chwilę słyszy się głosy przestrzegające o braku dostępność tego płynu.

Ci którzy brali pod uwagę zakup samochodu elektrycznego w większości zrezygnowali z zakupu ze względu na kryzys energetyczny i rosnące ceny energii.

Dlatego decydując się na zakup samochodu używanego koniecznie sprawdzamy go na  Stacji Kontroli Pojazdów ABL, I Armii Wojska Polskiego 29, Kurów, tel. 609 836 979

Nieuczciwych sprzedawców nie brakuje. Potrafią oni nawet z największego "grata" wytworzyć piękne auto używane. Niestety to tylko pozory. Często części użyte to naprawy samochodu okazują się najgorszej jakości. Historia samochodu też nie zawsze jest przejrzysta. Samochód jest naprawiany najtaniej - to z pewnością odczuje przyszyły nabywca i to dość szybko. i boleśnie finansowo.

Pomału gospodarki podnoszą się po kryzysie który wywołała epidemia COVID - 19. Jednak to długi i mozolny proces. Globalizacja okazała się niezbyt dobra, teraz Zachód nie zmierza już w tym kierunku. Przekształcenie gospodarki zajmie lata. Przez ten czas trzeba będzie szukać nowych rozwiązań. Konflikt na Ukrainie i u wybrzeży Tajwanu odbija się negatywnie we wszystkich dziedzinach życia gospodarczego.

Nie popadajmy jednak w paranoję. Kupujmy auta używane, ale trzymajmy się kilku wskazówek:

  • określmy jaki samochód jest nam  potrzebny (funkcjonalność, komfort jazdy, zależy mam na osiągach czy na ekonomicznej jeździe? itp.)
  • mierzmy siły na zamiary - koszt zakupu i późniejsze serwisowanie
  • przeprowadzmy wywiad ze sprzedającym (jak auto było użytkowe? czy ma oryginalny? kiedy był serwis skrzyni biegów?, warto zrobić sobie listę pytań oczywiście zdroworozsądkową. ) Często taki wywiad jest pomocny w końcowym podjęciu decyzji.

Jeśli już znaleźliśmy odpowiednie auto, odpowiada nam cena, sprawdziliśmy papiery i sprzedawca udzielił nam satysfakcjonujących odpowiedzi pozostaje tylko jedno:

udać się do Stacji Kontroli Pojazdów ABL celem sprawdzenia technicznie auta przez fachowców.

Nigdy nie rezygnujmy z tego punktu, pozwoli nam to w pełni cieszyć się ewentualnie nowym nabytkiem i uchroni nas przed finansowymi kłopotami i nerwami.

Zapraszamy i życzymy udanych zakupów ;)

Stacja Kontroli Pojazdów ABL, I Armii Wojska Polskiego 29, Kurów, tel. 609 836 979