Przegląd techniczny pojazdu zabytkowego.

16-05-2022 08:35
Przegląd techniczny pojazdu zabytkowego.

Od dawna wiadomo, że warto inwestować w klasyki. Najdroższej sprzedany samochód na świecie był właśnie kilkunastoletnim autem zabytkowym. Auto marki Ferrari pochodziło z 1963 r i zostało sprzedane za 52 miliony dolarów!

Coraz więcej osób interesuje się i zaczyna kolekcjonować stare samochody. Trzeba jednak pamiętać o kilku elementach. Najważniejszą zasadą jest inwestycja w zabytkowe auto, czyli należy dbać o to, aby wartość auta nie spadła.

Sam zakup nie wystarczy. Auto musi być zarejestrowane jako pojazd zabytkowy. By móc to zrobić samochód musi mieć ponad 30 lat, produkcja modelu powinna być zakończona przynajmniej 15 lat temu, no i samochód w przynajmniej 75% powinien posiadać oryginalne części. Renowacja i dbanie o jego nienaganny wygląd oraz zabezpieczenie go przed czynnikami szkodliwymi to część obowiązku właściciela, aby inwestycja okazała się korzystna. Badania techniczne przeprowadzane regularnie również obowiązują "klasyka".

Jak wygląda przegląd pojazdu zabytkowego?

Pojazd zabytkowy to unikat, dlatego wykonanie badania technicznego wiąże się z pewnymi zasadami.

Po pierwsze trzeba przygotować właściwy wniosek do którego dołączone zostają 4 fotografie (przedstawiające każdą ze stron samochodu). Gdy wniosek z dokumentacją mamy już gotowy możemy udać się do Urzędu Ochrony Zabytków. Tam osoba upoważniona wpiszę auto do rejestru zabytków ruchomych. Dokumentacje i potwierdzenie wpisu do rejestru właściciel samochodu powinien przedstawić diagnoście, który będzie dokonywał badania technicznego w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów ABL Drążkiewicz, ul. 1 Armii WP 29, 24-170 Kurów, tel. 609 836 979.

Koszty w przypadku pojazdu zabytkowego uzależnione są rodzaju badania i wykorzystywania auta.

Pierwsze badanie cennik:

przyczepa ciężarowa lub specjalna - 146 zł,

motocykl lub motorower - 183 zł,

samochód osobowy - 305 zł,

samochód ciężarowy - 427 zł,

ciągnik siodłowy i balastowy - 542 zł,

autobus - 600 zł,

Cennik kolejnych badań wygląda następująco:

motocykl lub motorower - 62 zł,

samochód osobowy lub ciężarowy do 3,5t - 98 zł,

autobus (15 miejsc + kierowca) - 199 zł,

przyczepa (w zależności od rodzaju) - 40-177 zł,

 Tak jak w przypadku wszystkich samochodów również i kierowca pojazdu zabytkowego może otrzymać mandat karny za brak ważnych badań technicznych. Jednak odnosi się to głownie do pojazdów zabytkowych użytkowanych w celach zabytkowych.