Mitsubishi - parowce i samoloty... samochody! Oto kilka ciekawostek o marce Mitsubishi. Jej historia sięga dziewiętnastego wieku.

31-03-2020 19:47
Mitsubishi - parowce i samoloty... samochody! Oto kilka ciekawostek o marce Mitsubishi. Jej historia sięga dziewiętnastego wieku.

Mitsubishi - parowce i samoloty... samochody!

Początek marki to rok 1870, to właśnie w tym roku japończyk Yatoro Iwasaki założył przedsiębiorstwo transportowe. Jednak nie był to transport samochodowy tylko droga morska. Iwasaki był posiadaczem parowców. Nazwa firmy była inna (Tsukomo), dopiero w roku 1874 została zmieniona na Mitsubishi („trzy diamenty”). Firma działała prężnie i rozwijała się. Poza transportem żeglugą morską firma zaczęła projektować i budować samoloty, a nawet działało w branży usług bankowych.

Auto z tylnym napędem

W końcu jednak Yatoro Iwasaki produkuje swoje pierwsze auto. Czterocylindrowy silnik o pojemności 2,8 l i mocy 35 KM, siedmioosobowy z napędem na tylny napęd, osiągnał prędkość 97 km/h. Auto było przeznaczone dla ważnych głów, nie dla zwykłych ludzi. To był pierwszy japoński samochód produkowany seryjnie i na dodatek produkowany był ręcznie. Cena nie była przystępna, a do tego czasochłonna przez 4 lata (1917-1921) zdołano wyprodukować 22 egzemplarze. Firma cały czas jednak rozwijała się i tak w roki 1936 wyprodukowała samochód z napędem na 4 koła – było to wtedy pionierskie rozwiązanie.

Mitsubishi produkuje ciężarówki i autobusy

Koncern zajął się produkcją ciężarówek i autobusów. Wynikało to z faktu iż zbliżający się konflikt światowy wymagał zbrojenia się wojsk. Po wojnie też potrzebne były tego typu wozy. Sytuacja wymaga odbudowy kraj i nikt nie myślał wtedy o samochodach osobowych.

I osobówki...


Samochód osobowy marki mitsubishi zaprezentowało w 1959 r., w Tokio. Był to samochód dla zwykłych ludzi, miał być dostępny dla każdego. Mitsubishi 500 sprawdził się. Był tani, prosty i niezawodny.
W roku 1961 udoskonalono Mitsubishi 500 i tak postał Mitsubishi 500 Super Deluxe. Mogło podróżować nim aż 5 pasażerów miał dużo lepsze osiągi.
Od tej chwili marka przeżywa mega rozwój, w roki 1963 wyprodukowało i sprzedało aż 13 289 szt Mitsubishi 500.

Sport i luksus

Mitsubishi próbowało swoich sił również w sporcie. Auto tej marki pojawiło się na torze wyścigowym w 1962 r.

Kierownictwo firmy nie zapomniało o swoich korzeniach i w 1964 zaproponował luksusowy jak na tamte czasy samochód dla zamożnych, był to model Debonair, produkowano go, aż do 1999 roku, przez ten czas wyprodukowano jego 3 generacje.


Rok 1969 to rok modelu Galant, było go aż 9 generacji ! Galant podbił Europę oraz Amerykę. Produkowano go przez 43 lata do roku 2012.


Obecnie marka Mitsubishi nie zwalnia tempa. Mitsubishi pomału, ale konsekwentnie podbija rynek motoryzacji. Samochody tej marki można znaleźć już w każdym zakątku świata.

Zapraszmy na naszą stronę autoinformator.pl gdzie można znaleźć informacje na temat części, napraw i samochodów...