Mercedes i kilka ciekawostek związanych z tą legendarną marką

30-03-2020 21:31
Mercedes i kilka ciekawostek związanych z tą legendarną  marką

Mercedes i kilka ciekawostek związanych z tą legendarną marką

Logo Mercedesa - geneza


Trójramienna gwiazda marki mercedes jest jednym z najbardziej rozpoznawanych znaków na świecie. Logo po raz pierwszy pojawiło się na kartce pocztowej wysłanej przez Gottlieba Daimlera w roku 1872 do żony. Gwiazda symbolizuje to, że w zamyśle założyciela firma zajmuje się transportem lądowym (samochody), powietrznym (samoloty) i morskim (statki). Na samochodzie marki mercedes logo pojawiło się w 1916 roku.

Szara wyścigówka


Firma mercedes produkuje samochody wyścigowe, ich barwa jest legendarna..... Cofnijmy się do roku 1934 w którym to odbywały się wyścigi samochodowe. Kryterium przyjęcia do startu była masa pojazdu. Samochód marki, okazał się za ciężki o cały kilogram. Co w takim razie zrobiono? Zdrapano z samochodu cały lakier! Pojazd zrzucił wagę, przez co spełnił wymogi i został dopuszczony do wyścigu.

Samochód reprezentacyjny Adolfa - Mercedes Benz Geländewagen Typ 4


Duża masa auta to 3 i pół tony z silnikiem 8 cylindrowym w układzie rzędowym. W latach 1934-1939 wyprodukowano łącznie 57 egzemplarzy.

8 z nich służyło w kolumnie transportowej obsługującej przejazdy Adolfa Hitlera. W 1939 roku Hitler otrzymał wersję na 50 urodziny z opancerzonymi szybami pancernymi o grubości 30 mm.

Mercedesa na prezent otrzymuje włoski przywódca Benito Mussolini. Dla uczczenia zwycięstwa nad Francją w 1940 roku obdarowano rządzącego Hiszpanią generał Francisco Franco. Po wojnie jeden samochód wykorzystywano w Państwowym Przedsiębiorstwie Geodezyjnym w Warszawie. Od jakiegoś czasu jego dalszy los nie jest znany.

Mercedes plus Porsche


Tak! Mercedes zlecił przeprojektowanie modelu Mercedesa W124 firmie Porsche i tak powstał model 500E. Cały samochód czyli nadwozie jak i silnik montowano w zakładach Porsche. Następnie odsyłano auto z powrotem do lakierni Mercedesa. Do napędu użyto silnika Mercedes V8  o pojemności 5 l i mocy 326 KM. To motor z modelu 500SL - R129. Pojazd oferowano tylko z 4-biegową skrzynią automatyczną przejętą również z tego kabrioletu.  Przebieg krzywej momentu obrotowego silnika różnił się od normalnej wersji silnika V8 5 l. Porsze podkręciło parę parametrów.

Papież jeździł Mercedesem


Mercedes zawsze kierował swoją ofertę do kochających luksów. W roku 1930 pojazd marki mercedes trafił do Papierza Piusa XI. Samochód papieski z przeszklonym tyłem tak zwanym „akwarium” trafił do Papierza w w 1980 r. Był to terenowy Mercedes G.

Smart to najmniejszy Mercedes


W roku 1994 powstała marka smart pierwszy pojazd tej marki wypuszczono na rynek w roku 1997. Dwuosobowy malutki samochodzik o długości 2,5 podbija rynek.

Mercedes - Benz 2025 - ciężarówka przyszłości


Rewolucyjne rozwiązanie Mercedesa dotyczące pojazdów ciężarowych, a w zasadzie nie tyle pojazdów co rozwiązań systemowych. Brak wykwalifikowanych kierowców i rosnące natężenie ruchu pojazdy autonomiczne to odpowiedz na te problemy. Nowoczesną ciężarówkę wyposażono w najnowsze kamery i czujniki. Komunikacje V2V i V2I oraz kamery cyfrowe. Szczegóły tego samochodu są owiane tajemnicą......