Mandat za brak badań technicznych

31-03-2022 08:05
Mandat za brak badań technicznych

Od początku roku 2022 wielkość mandatu mocno wzrosła, w tej chwili może wynieść nawet od 30 do 1500 zł. Mandat za brak badań technicznych może nałożyć policjant w momencie kontroli. Nie zmieniło się jednak to iż nowy samochód pierwsze badania techniczne przechodzi po 3 latach. Jeśli wszystko jest dobrze to następne po 2 latach, a dalej co roku. 

Kiedy możemy dostać mniejszy mandat lub pouczenie.

Możemy liczyć na łagodny wymiar kary w przypadku gdy policjant uzna, że samochód którym poruszamy się po drodze jest sprawny i nie zagraża ani nam ani innym uczestnikom ruchu. Wtedy policjant może wyjść z założenia, że brak badania technicznego wynika z naszego roztargnienia, zapomnienia, zwykłego przegapienia. Nie mieliśmy złych intencji, ot po prostu niedopatrzenie z naszej strony. Oczywiście mowa tu o przekroczeniu terminu niewielkim, kilkudniowym a nie kilku miesięcznym i co najważniejsze samochód nie może budzić zastrzeżeń pod względem technicznym.  

Najczęściej mandat za brak ważnego przeglądu technicznego wynosi około 150 zł, ale miejmy się na uwadze że może wynieść dużo więcej. 

Pożegnanie z dowodem za brak badań technicznych

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego nastąpi wirtualnie. Czyli zostanie to odnotowane w systemie CEPiK, bo od 1.10.2018 nie musisz wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Dostaniemy 7 dni na wykonanie badania technicznego w dowolnie wybranej przez nas stacji kontroli pojazdów. Po wykonaniu badania należy powiadomić wydział komunikacji (ten w którym rejestrowaliśmy pojazd). Tam zostanie odnotowana informacja o "usunięciu podstawy do zatrzymania dowodu rejestracyjnego". Jeśli dostaniemy mandat to sporo mniejszy niż w przypadku długotrwałej zwłoki z badaniami, a i jest szansa że skończy się tylko na pouczeniu. 

Inaczej sytuacja przedstawia się gdy auto nasze już na pierwszy rzut oka sprawia zagrożenie, wtedy nie ma podstaw do pouczenia lub wypisania niskiej kwoty mandatu. Niestety wtedy czeka na wysoki mandat karny za brak aktualnych badań technicznych. Mandat oczywiście wystawia otrzymamy od Policjanta. 

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów nie nałoży dodatkowych opłat za zwłokę z badaniu technicznym.

Nie zwlekajmy zatem z odwiedzeniem Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów jeśli skończyły nam się badania techniczne. OSKP nie naliczy kar i dodatkowych kosztów, zapłacimy ustawową stawkę odpowiednią do badanego samochodu.

Niech bezpieczeństwo na drodze stanie się najważniejsze. Badanie techniczne pojazdu, które wykonujemy powinno być dla nas nie obowiązkiem, ale inwestycją w bezpieczeństwo nasze, naszych pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Na Stacji Kontroli Pojazdów dowiemy się czy nas wóz jest sprawny technicznie. W przypadku wykrycia jakiejś niesprawności diagnosta wyjaśni nam wszystko. Pamiętajmy zatem o regularnym i terminowym wykonywaniu badań technicznych!

Zapraszamy do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów ABL, ul. Wojska Polskiego 29, 24-170 Kurów, tel. 609 836 979. Dowiedz się więcej: https://autoinformator.pl/firma/233-abl-drazkiewicz-stacje-kontroli-pojazdow