Klimatyzacja

12-05-2020 20:36
Klimatyzacja

Klimatyzacja samochodowa to już standard w samochodach podobnie jak np. wspomaganie kierownicy. Warto wiedzieć jak klimatyzacja samochodowa działa i jak o nią dbać. Coroczny przegląd który powinniśmy wykonywać uchroni nas przed naprawą całości układu klimatyzacji.

            klimatyzacja

Serwis klimatyzacji samochodowej nie jest czymś skomplikowanym oczywiście dla specjalisty, nie zajmuje też dużo czasu (około 1 godziny) i jest to stosunkowo niedroga usługa bo koszt to około 200 zł.

Klimatyzacja samochodowa serwis – ma czym polega?

Polega na sprawdzeniu diagnostyki całego układu klimatyzacji (sprężarka, skuteczność chłodzenia, ilość czynnika chłodzącego) oraz wymianie czynnika chłodzącego. Dodatkowo można poszerzyć usługę o odgrzybianie lub ozonowanie.

Często słychać hasło „klimatyzacja samochodowa nabijanie” co to właściwie znaczy? To nic innego jak tylko uzupełnienie czynnika chłodzącego.


             klimatyzacje

Klimatyzacja samochodowa – montaż

Zamontować klimatyzację można w każdym samochodzie. Najprościej jest w autach w których klimatyzacja była montowana (fabrycznie nowe auto mogło ale nie musiało mieć „klimy”), często w takich samochodach są już wyprowadzone zaślepki itp. Taki montaż klimatyzacji samochodowej przebiega szybko, nawet w przeciągu kilku godzin uda się profesjonalistom zamontować klimatyzacja.

W samochodach starszych, gdzie nie było montowanej klimatyzacji w zajmuje to nawet kilka dni. Cennik klimatyzacji samochodowej waha się średnio w kwocie 1000 nawet do 3000 zł, jest to uzależnione od marki i modelu samochodu.

Z czego składa się klimatyzacja samochodowa?

W skład klimatyzacji samochodowej wchodzi kilka urządzeń:

 • sprężarka / kompresor klimatyzacji
 • skraplacz (chłodnica klimatyzacji)
 • filtr osuszacz
 • zawór rozprężony lub dysza kalibrowana
 • parownik
 • przewody wysokiego i niskiego ciśnienia
 • przyłącza serwisowe niskiego i wysokiego ciśnienia
 • elementy mocujące
 • centralka sterująca
 • panel sterowania
 • przekaźnik i bezpieczniki
 • czujniki

Klimatyzację w samochodzie oznaczają literki AC. Klimatyzacja ręczna to taka w której w której temperaturę ustawiamy na minimum, klimatyzacja automatyczna polega na ustawieniu konkretnej temperatury na wyświetlaczu. Musimy pamiętać, że włączenie klimatyzacji zwiększa spalanie i zmniejsza osiągi.

Właściwa eksploatacja klimatyzacji samochodowej polega na włączaniu jej nie tylko w czasie upałów ale również zimą. Wsiadając do samochodu nie włączajmy od razu klimatyzacji, otwórzmy szyby i przejedzmy kilka metrów zanim ją włączymy. Odciążymy w ten sposób sprężarkę „klimy”, co w konsekwencji nie podniesie nam spalania. Klimatyzację ustawiamy zawsze na temperaturę niższą o około 5-7 st C niż mamy na zewnątrz. No i oczywiście należy wykonywać coroczny przegląd klimatyzacji.

W Lublinie znajduje się kilka dobrych serwisów zajmujących się tematem jak klimatyzacja samochodowa. Wczesna wiosna to doskonały czas na zaplanowanie wizyty w serwisie i zadbanie o komfort jazdy. Pracownicy serwisów często są po kursach i szkoleniach klimatyzacji samochodowych, które organizują producenci i koncerny samochodowe. Poszerzanie wiedzy i doszkalanie się zawsze przynosi korzyści.