Droga w Islandii

50 tyś. kary za off-road w Islandii

Uważajcie na samochodowe wycieczki za granicą, gdyż nieznajomość lokalnych przepisów może Was sporo kosztować. Tak, jak niedawno przytrafiło się to grupie turystów zwiedzających Islandię, którzy postanowili urządzić sobie off-road w tamtejszej zapierającej dech w piersiach scenerii.

Islandia położona na Islandii

Islandia to kraj położony w całości na bazaltowej wyspie o tej samej nazwie. Mimo że kraj ten jest zaledwie 1/3 wielkości Polski, to znajduje się w nim 20 rezerwatów przyrody i trzy parki narodowe (w tym słynny „parlament” – Þingvellir). Jazda poza infrastrukturą drogową jest w Islandii prawie całkowicie zakazana.

Niewiedza kosztuje…

Nie wiedziała o tym grupa zagranicznych turystów, która ruszyła na podbój i szybko została zatrzymana przez lokalną policję. Zatrzymani zostali oskarżeni o zniszczenie delikatnej warstwy gleby wyspy. Grupa 25 osób musiała w efekcie zapłacić 1 400 000 ISK (blisko 50 tyś. PLN) za jazdę off-road!

Na Islandii jest całkowity zakaz takiej jazdy ze względu na erozje gleby i bardzo słabą wegetację, natura potrzebuje kilkudziesięciu lat żeby ukryć ślady opon, jeżeli zaś trafimy na mech, to nawet kilkaset lat.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Oczywiście są miejsca, w których możemy zjechać z trasy, zanim jednak to zrobimy, warto się dobrze zorientować. W pierwszej kolejności pamiętajmy, że Islandia ma jedną główną drogę – drogę numer 1 (ang. route 1, isl. Þjóðvegur 1) – która mierzy 1332 km i pozwala na objechanie Islandii dookoła. Z tej drogi można dojechać w wiele ciekawych i urokliwych miejsc. Dociekliwym polecamy zebrane przez nas źródła.

Źródła:

Podziel się postem

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on linkedin
Share on print
Share on email

KOMENTARZE

Uwaga! Obraźliwe komentarze będą publikowane z metadanymi!

Dodaj komentarz